- Szczegóły
Jakie są najlepsze techniki lakierowania mebli?
Sposobem na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu wytwarzanych lub poddawanych renowacji przedmiotów jest aplikacja dopasowanej do ich charakteru powłoki malarskiej. Będzie ona nie tylko wpływała na estetykę, ale też okaże się skutecznym zabezpieczeniem przed działaniem czynników zewnętrznych – uszkodzeniami mechanicznymi przez zarysowanie, wnikaniem zabrudzeń czy odbarwianiem się w efekcie promieniowania UV. W przypadku wyrobów, których ważną cechą jest „dekoracyjność” oraz trwałość, optymalnym rozwiązaniem okaże się malowanie. Widać to szczególnie dobrze po popularności procesu lakierowania mebli. W Poznaniu firmą specjalizującą się w wykonywaniu operacji tego typu jest Qendok. Przekonajmy się, jakich technologii używa się najczęściej.
W jaki sposób można lakierować meble?
Elementy mebli z litego drewna, a także zrobione z wyrobów drewnopochodnych – przede wszystkim płyt MDF – najczęściej lakieruje się w technologii na mokro, używając urządzeń ciśnieniowych, w których warstwa farby jest nanoszona dzięki powietrzu przepływającemu pod odpowiednim ciśnieniem przez pistolet lakierniczy. Taka operacja sprawdza się zarówno przy wyrobach wytwarzanych w średnich i małych seriach, jak i w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie pojedynczego egzemplarza albo kompletu. Lakierowanie ciśnieniowe daje możliwość uzyskania wysokiej jakości nanoszonej powłoki, a zależnie od charakterystyki użytego lakieru także właściwych efektów wizualnych od wysokiego połysku po głęboki mat.
Co warto wiedzieć na temat lakierowania na mokro?
Efekty uzyskiwane w procesie lakierowania na mokro zależą od kilku najistotniejszych czynników. Liczy się dobre przygotowanie powierzchni, prawidłowy dobór farby, a także optymalna technika jej nanoszenia. Równie ważne okaże się też doświadczenie lakiernika.