- Szczegóły
6 błędów przy lakierowaniu drewna. Tego nie rób!
Wygląd przedmiotów wykonanych z litego drewna lub wyrobu drewnopochodnego np. płyty MDF, można znacznie poprawić, decydując się na lakierowanie natryskowe drewna. Będzie to korzystne zwłaszcza w przypadku tych, które mają dużą i jednolitą powierzchnię. Odpowiednio dobrany kolor naniesiony na element tego rodzaju pozwala na jego uatrakcyjnienie, a także przedłużenie trwałości, za sprawą dobrej ochrony przed ścieraniem i zarysowaniami, działaniem wilgoci oraz zabrudzeniami. Proces malowania musi być jednak wykonany prawidłowo, by zagwarantować najwyższą jakość powłoki. Przekonaj się, jakich błędów należy unikać przy lakierowaniu drewna metodą natryskową.
Co jest najważniejsze przy lakierowaniu drewna metodą natryskową?
Podstawowym wymogiem udanego procesu malowania jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Powinna ona być starannie wyszlifowana przy użyciu materiałów ściernych o odpowiedniej gradacji. Wszelkie nierówności, zgrubienia czy zarysowania będą dobrze widoczne, powinny być więc zawczasu wyrównane. Liczyć się będzie także prawidłowe oczyszczenie materiału oraz uniknięcie pozostawiania na nim zabrudzeń. Kolejnym etapem będzie wybór lakieru, który pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu. Klienci korzystający z usług renomowanych lakierni mogą liczyć na fachowe wsparcie zatrudnionych specjalistów, którzy pomogą nie tylko w dobraniu właściwego odcienia, ale także sposobu wykończenia powierzchni.
Jakie błędy można popełnić podczas lakierowania?
W profesjonalnej lakierni klient otrzymuje gotowy do odbioru – starannie pomalowany i wysuszony element. Przy samodzielnych próbach warto pamiętać o zachowaniu absolutnej czystości w pomieszczeniach przeznaczonych do aplikowania farby oraz suszenia. Podczas przygotowania farb kluczowe znaczenie ma właściwy dobór wszystkich składników, tak by zapewnić dobrą przyczepność, grubość warstwy oraz optymalny czas wysychania. W czasie malowania liczy się prawidłowe prowadzenie pistoletu, unikanie zacieków i nierównomiernego nakładania farby, bo to zawsze pozostawia widoczne ślady.